28 Temmuz 2017 Cuma

Tereyağı,Yumurta Sarısı Gibi Yağlar Zararlı mı?

  5 yorum

Tereyağı,Yumurta Sarısı Gibi Yağlar Zararlı mı?  2017


yorumladi.blogspot.com


İçerikler;

 • Yağ Nedir?
 • Kolesterol Nedir?
 • Tereyağı Zararlı mı?
 • Yumurta Sarısı Zararlı mı?

YAĞ: Süt,bitki ve benzeri ürünlerden elde edilen,yemek yapımında kullanılan başlıca ürün maddesidir. 

KOLESTEROL: Tümüyle hayvansal kaynaklı olan besin ve bitkiler'den alınan vücut ve kanda büyük ölçüde bulunan sterol türüdür.


Peki Tereyağ,Yumurta Sarısı gibi Yağlar Zararlı mı?


İçerdiği kolesterol ve bazı yağ asitleri nedeniyle yıllardır suçlanan tereyağı konusun da aykırı sesler çoğalmaya başladı... Yumurta hakkında her yerde hala"kolesterol bombası" dedikodusunu yapanlar biraz geç kalmış olsalar da araştırmalar karşısında yumuşamaya başladılar.

yorumladi.blogspot.com


Kolesterolü yükselmiş olan herhangi bir vatandaşımız,karbonhidrat almadan günde iki yumurta yiyip biraz spor yaptıktan bir hafta sonra kolesterolünün artmadığını,hatta tam tersine düştüğünü görürse kendisine yumurtayı yasaklayan doktorlara bir daha güvenir mi dersiniz? Veya günde 1 kilo et tüketip,bir hafta sonra kolesterolü ölçtürdüğünde kolesterolün artmadığını ve düştüğünü görse?

Kalp sağlığı başta olmak üzere söz konusu besinler aşırıya kaçılmadığı sürece insan sağlığına faydalıdır. Hatta bu besinler,kan kolesterol ve trigliserit(kandaki yağ asitleri) düzeyini de yükseltmez. Ayrıca lipit/yağ değerlerinizi azaltma ihtimalleri de çok yüksektir. Düşünün ki kolesterol ve trigliserit düzeyiniz yüksek,yağlı besinler alıyorsunuz ve kan kolesterol,trigliserit düzeyiniz düşmeye başlıyor peki bu nasıl oluyor?

yorumladi.blogspot.com
Kolesterolü suçlayanlar savundukları teorileri ve yağ asitlerini ilişkisin de bir şeylerin eksik olduğunu bal gibi biliyorlar ancak insanlara bir türlü söylemek istemiyorlar. Çünkü ilaç sektöründe kolesterol düşürücü "statin" ilaçlarını satmak güzel para kazandırıyor.

ARKADAŞLAR KONUSU ÖZETLER İSEK;

Yediğiniz yumurtalar,fındık,fıstık,tereyağı gibi yağlar. Kolesterolünüze yağ durumunuza hiç bir etki yaratmaz aksine oldukça faydalıdır. Benim bildiklerim bu kadar bende bu bilgileri bir kitaptan öğrendim. Bu ve benzeri bilgiler üzerinde daha fazla bilgi sahibi olmak için sizlere "kolesterol ve akıl oyunları -Mevlüt Durmuş-" kitabını okumanızı öneririm tavsiye ederim.


Şunu unutmayalım! Her şeyin fazlası zarardır. Bu bir gerçek arkadaşlar her besinden yeterli miktar da tüketim gerçekleştirilir ise bünye daha sağlıklı ve zinde olacaktır. Bu da Vücut geliştirme yapan arkadaşlar için tüyo olsun unutmayın sporun önceliği iyi bir beslenmeden geçer.

Okuduğunuz için teşekkür ederim,Yorum yapmayı unutmayalım!!!


Haber Bültenimize Abone Olun

Okan CAN

Okan CAN

Daha iyi bloglar için faydalı bilgilerin yanı sıra blog sitelerine katkıda bulunmak temel amacımızdır. Teşekkürler.

5 yorum:

 1. Guzel bir yazı olmuş elinize saglik

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. biemvi ter önleyici ile spor sonrasında terlemeyi önleyin :)

  YanıtlaSil
 4. Eskiden insanlar hep onları yiyormus zararlı olması tamamen besinler'den uzaklaştırmak için bahane tabi günümüzde yiyeceklerimiz içine başka maddeler katıyorlar insan istemesede yiyor elbet yazı için teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil